fbpx

8 tipů pro zdravé opálení | Opal se, ale nespal se

Léto máme v plném proudu a slunečné počasí, společně s tropickými teplotami vybízí k častému pobývání venku a opalování. Na co všechno si dát pozor, a jak se zdravě opálit a nespálit, si řekneme v dnešním článku.

1. Vystavujte se slunečnímu záření postupně

Pokud jsme byli dlouhou dobu zavření doma, je dobré to s opalováním na začátku příliš nepřehánět. To platí dvojnásob pro osoby, kteří mají tzv. fototyp I. a II. stupně (stupeň fototypu vyjadřuje intenzitu pigmentace a zároveň reakci a odolnost kůže na UV záření). Postupným zvykáním si na slunce a i znalostí svého fototypu tak snáze předejdeme poškození kůže právě spálením.

2. Vitamín D a Betakaroten

Ještě před samotným opalovacím procesem, je vhodné začít tělu dopřávat betakaroten. Ten podporuje snazší a rychlejší opálení pokožky a brání vzniku například pigmentových skvrn. Betakaroten je vhodné užívat alespoň měsíc před intenzivním opalováním. Získat jej můžete z potravin typu mrkev, meruňky nebo jej suplovat pomocí potravinových doplňků.

Opalování nám je naopak přínosné tím, že vlivem slunečního záření se v našem těle tvoří vitamin D, jehož máme většinou nedostatek. Je důležitý pro náš imunitní systém, ovlivňuje kvalitu našich zubů a kostí a při jeho nedostatku se zvyšuje riziko osteoporózy.

3. Ochrana pomocí opalovacích krémů

Při opalování rozhodně nepodceňujte ochranu pomocí speciálních opalovacích krémů. Při výběru solární kosmetiky dbejte na to, abyste vybrali dostatečný ochranný faktor. Kritéria pro výběr jsou váš typ pleti (zmíněný fototyp), kde se budete slunci vystavovat (tuzemsko, tropická cizina), jak často a kolik času budete na sluníčku trávit.

4. Doplňková ochrana

Rozhodně nepodceňujte ani další ochranné prvky, jako jsou například sluneční brýle, které ochrání vaše oči a různé pokrývky hlavy, díky kterým se vyvarujete nepříjemnému úžehu (přehřátí hlavy vzniklé přímým působením slunce).

Své tělo nezapomeňte chránit nejen zvenku, ale i zevnitř. A to dostatečnou hydratací pomocí pitného režimu. Ačkoliv to k tomu přímo svádí, vyhněte se konzumaci příliš studených nápojů – ty zbytečně způsobí tělo teplotní šok a spíše ho ještě zatíží. Vhodné jsou vlažné nápoje. Zároveň také předejdete úpalu (celkové přehřátí organismu).

5. Opalovací čas

Pokud je to jen trochu možné, vyvarujte se opalování v době především cca mezi 11 – 15 hod, kdy bývá sluneční záření nejvíc intenzivní. Nepřekračujte také ideálně hranici 4 hodin opalování v kuse. Zároveň se nezapomeňte chodit průběžně ochlazovat (např. na koupališti), nebo si na pár minut zalezte do stínu.

6. Kombinace solárium a slunce

V případě, že navštěvujete i solární zařízení, rozhodně byste se ve stejný den neměli již vystavovat ještě přímému slunečnímu záření. To stejné platí i v opačném případě. Pokožka potřebuje po dávce UV záření dostatečný čas na regeneraci.

7. Ošetření spálení

V případě, že i tak došlo ke spálení pokožky, nepodceňujte její ošetření. První pomocí je rozhodně zachlazení postiženého místa, případně celého těla (led, studená sprcha). Následně dodejte kůži dávku hydratace a to pomocí kosmetiky vhodné po opalování, či přímo na spáleniny (bepanten, aloe vera).

Je – li spálení vážné, případně postihlo větší část kůže, trpíte zvýšenou teplotou těla, či se vám na postiženém místě vytvořily puchýře, bez váhání vyhledejte lékařské ošetření.

8. Jak si udržet opálení

Výsledek vašeho opalovacího maratonu je opět velmi individuální. Někomu stačí strávit na sluníčku 5 minut a je opálený jako od moře a někdo se i přes veškerou snahu řadí lidově mezi tzv. ,,majitele vápenky” 🙂 Kvalitní opálení, jak jsme již zmiňovali, začíná již samotnou přípravou (užívání betakarotenu). Dodržováním pravidel opalování také zabráníte spálení a následnému oloupání opálené pokožky. Důležitá je také průběžná hydratace.

Pomoci si můžete – především ženy – také různými kosmetickými prostředky, které tónují a zabarvují pokožku.

To nejdůležitější již víte – tak hurá ven za sluníčkem!

 

Košík

loader